Hrvatska eurozastupnica dr. Biljana Borzan sudjelovala je u raspravi o izvještaju posebnog Odbora za borbu protiv raka Europskog parlamenta. Radi se o sveobuhvatnom dokumentu koji sadrži prijedloge mjera i politika za borbu protiv bolesti koja je drugi najčešći uzrok smrti u EU.
– Rak je nemilosrdan ubojica i nažalost malo je obitelji koje nije dotaknuo. Mjere o kojima danas raspravljamo su mjere za spašavanje života nas i naših najmilijih. Podatak da se 40 posto slučajeva raka može prevenirati je ohrabrujući, ali i frapantan. Prevencija je najbolji lijek, učinkovitija od bilo koje terapije, jer štedi živote, živce, strah i suze, – kazala je Borzan.
U Europi živi manje od 10 posto svjetskog stanovništva, ali je četvrtina svih slučajeva raka u svijetu zabilježena na njezinu području. Broj dijagnosticiranih slučajeva u porastu, ponajprije zbog duljeg očekivanog životnog vijeka i posljedično sve starijeg stanovništva, a gotovo tri četvrtine svih slučajeva raka u Europi dijagnosticira se kod osoba starijih od 60 godina.
Izvještaj posebnu pozornost posvećuje promicanju zdrave prehrane, te poziva države članice da poreznim mjerama zdrave prehrambene izbore učine dostupnijima građanima. Nadalje, u svrhu smanjenja dječje pretilosti te povezanih bolesti poziva se države članice na ograničavanje oglašavanja prehrambenih proizvoda s visokim udjelom masti, soli i šećera djeci.
– Jedan od najvažnijih elemenata prevencije su zdrave životne navike, koji bih najbolje opisala izrazom „uživati u svemu, pretjerivati ni u čemu.“ Najčešći uzroci smrti u EU, srčane bolesti i rak, su dobrim dijelom uzrokovani nezdravom prehranom, pušenjem i alkoholom. Zato bilo koji suvisao plan protiv raka mora sadržavati mjere za suzbijanje tih pojava. Da nije tako, bilo bi kao da vatrogasci stoje pred kućom i čekaju da se zapali kako bi je počeli gasiti. Stoga posebno podržavam mjere za jednostavnije označavanje nutritivne vrijednosti hrane, koje će građanima olakšati zdraviji izbor, – smatra hrvatska eurozastupnica.
Borba protiv raka je primjer socijalne nepravde i nejednakosti u području zdravstvene skrbi, jer su razlike u stopama preživljavanja raka između država članica EU-a veće od 25 posto.
– Zaključno, razlike u pristupu terapijama, dijagnostici i skrbi među državama članicama su sramotno velike, kao da ne živimo u istoj Uniji. Nužno je da EU odlučno djeluje kako bi se te razlike smanjile, – upozorila je Borzan.
Povezane Objave
18.04.2018
Borzan: Pad procijepljenosti i slabljenje antibiotika recept za zdravstvenu katastrofu u Europi
Europski parlament je na današnjoj plenarnoj sjednici velikom većinom izglasao…
13.03.2014
Biljana BORZAN: Europska unija ulaže u nove načine borbe protiv raka
U svijetu se rak godišnje dijagnosticira u oko 12 milijuna ljudi, a za 7,6 milijuna…
02.02.2014
Rak jednako napada stanovništvo svih članica EU, a nejednako se liječi!
Povodom međunarodnog dana za borbu protiv raka 4. veljače, zastupnica u Europskom…