Hrvatska je među prvih 6 članica Europske unije koje su Europskoj komisiji već podnijele planove za program zapošljavanja i osposobljavanja mladih preko programa Youth Guarantee. Jamstvo za mlade inovativan je pristup rješavanju nezaposlenosti mladih po kojem sve osobe mlađe od 25 godina , a u nekim članicama i 30 procijene li da je to nužno, unutar četiri mjeseca od završetka školovanja ili gubitka prethodnog zaposlenja dobivaju kvalitetnu i konkretnu ponudu bez obzira na to jesu li prijavljeni na Zavod za zapošljavanje. Kvalitetna ponuda podrazumijeva ponudu za posao, praksu, pripravništvo ili nastavak obrazovanja te mora biti prilagođena pojedinačnim potrebama i situaciji. Članice EU-a prihvatile su načela programa Jamstvo za mlade u travnju prošle godine.
Hrvatskoj je rezervirano 61,82 milijuna eura na što se nadodaje isti ili čak viši iznos iz Europskog socijalnog fonda. K tome, regije s nezaposlenošću mladih iznad 25 posto mogu računati na još veća sredstva. U idućim ćemo tjednima saznati mišljenje EK o planovima, o kvaliteti predviđenih mjera, o stavovima država – članica koje su mjere pogodne za korištenje EU sredstava. Za Hrvatsku ovo predstavlja velik zadatak konkretnog planiranja poteza za ublažavanje teškog problema.
Provedba Jamstva za mlade zahtijevat će strukturne reforme. EK je detektirala nekoliko prioritetnih područja za ozbiljne promjene, poput prilagodbe zavoda za zapošljavanje specifičnim potrebama najmlađeg dijela radne populacije, počevši od savjetodavne uloge i organiziranja doškolovanja. Bolja koordinacija i snažnija suradnja ključnih sudionika procesa – zavoda za zapošljavanje, poslodavaca, škola, sindikata, ministarstava, regija – malena je investicija s velikim dobicima.
Komentirajući ovu vijest zastupnica u Europskom parlamentu Biljana Borzan kazala je sljedeće: Pozdravljam ekspeditivnost resornih službi RH u pripremi implementacijskog plana za Jamstvo za mlade. Ističem da je vrijednost dodatnog investiranja u mlade iznimno velika. Iako se procjenjuje da bi troškovi Jamstva za mlade uzeli 0,22 posto BDP-a ( ili 21 milijardi po procjeni ILO, Međunarodne organizacije rada ) koristi bi prešle 1,21 posto BDP-a ili 153 milijarde eura, koliko npr. iznosi 1,25 posto godišnjeg proračuna EU. Visoka nezaposlenost mladih u Hrvatskoj i u EU prijetnja je društvu, njegovoj sadašnjosti i pogotovo budućnosti. Do sada najbolje educirana generacija, sa svim svojim golemim potencijalima, ne smije postati izgubljenom generacijom.
Više: http://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=1079&langId=hr
http://europa.eu/rapid/press-release_MEMO-14-13_en.htm?locale=en
Povezane Objave
05.03.2018
Borzan dobila 800 tisuća eura za istraživanje kvalitete proizvoda na razini EU
Biljana Borzan, hrvatska zastupnica u Odboru za unutarnje tržište i zaštitu potrošača…
11.01.2016
Borzan i HAH u akciji za jednaku kvalitetu proizvoda u Hrvatskoj i Njemačkoj
Hrvatska predstavnica u Odboru za unutarnje tržište i zaštitu potrošača Europskog…
16.09.2014
Borzan: Milijarde eura za spas banaka, a na spasonosnim lijekovima se štedi
U novoj Europskoj komisiji lijekovi i medicinski uređaji spadaju pod povjerenika za…