Odbor za zaštitu okoliša, javno zdravstvo i sigurnost hrane Europskog parlamenta raspravljao je 12.veljače o Strategiji EU protiv zlouporabe alkohola.
Statistika je nemilosrdna: liječnici su ustvrdili da je u preko 60 kroničnih bolesti alkohol rizični faktor. Statistika također kaže kako su Europljani najveći svjetski potrošači alkohola. Ta ista statistika će otkriti i da su u EU socijalni troškovi, izravno i neizravno vezani uz alkohol iznosili 155,8 milijardi eura, većinom izvan sustava zdravstvene skrbi ( 82 milijarde eura ). Usporedbe rad, to je 16-mjesečni iznos zajedničkog proračuna EU iz kojega financiramo regionalni razvoj, poljoprivredu, znanost i istraživanje, zapošljavanje mladih, voće u školama, vanjskopolitički servis, sigurnost i nadzor granica.
„Smatram da se radi o iznimno važnoj temi jer je prekomjerno uživanje alkohola važan zdravstveni i socijalni problem u čitavoj EU, a naravno i šire. Oko zloporabe alkohola postoje mnoge poznate činjenice. Neke od njih su možda manje u našem fokusu, kao npr. da jetra muškarca tri puta bolje i brže prerađuje alkohol od jetre žene, što znači da će žene puno brže i s manjom količinom alkohola postati kronični alkoholičari, tako da je bitka boraca za jednaka prava žena s pravima muškaraca na ovom polju unaprijed izgubljena za žene,” kazala je europarlamentarka Biljana Borzan tijekom rasprave u odboru.
Problemi s pretjeranom potrošnjom alkohola širom EU su jednaki – iako cijene alkoholnih pića, prema Eurostatu variraju indeksima od 67 do 175, ako se za sredinu uzme EU prosjek.
Građani su manjkavo informirani od štetama pretjerane konzumacije alkohola – za liječnika, to su ne samo ovisnost, već i bolesti gušterače, jetre, probavnog trakta, kardiovaskularnog sustava. Alkohol je faktor u nastanku raka i značajno ishodište problema s duševnim zdravljem. On razara i fizički i socijalno i materijalno.
Zakoni, osim u principu, ne štite maloljetnike od zloupotrebe niti su prakse prilagođene potrebama kampanje podučavanja najmlađeg dijela populacije o štetnosti alkohola. U ovom segmentu, osim čvršće regulative, vjerojatno bi bilo veoma korisno intenzivnije i organizirano, i to na EU razini, razmjenjivati iskustva i korisne prakse.
„Pridružujem se kolegama koji pozivaju Komisiju da ponovno razmotri svoju odluku o neažuriranju Strategije o alkoholu Europske unije. Radi se o dokumentu izrađenom 2006. godine, u vremenima prije krize. Ne smijemo smetnuti s uma učinak socijalne i ekonomske depresije na porast potrošnje alkohola te posredno na porast negativnih popratnih učinaka na naše društvo,” zaključuje Borzan.
Više statistike:
tablice potrošnje:
Povezane Objave
12.07.2014
Borzan: Osijek je dokaz da se mogu dobiti sredstva EU
- Vrlo često nas pitaju kako ide korištenje EU fondova. Ovo u Osijeku je najbolji…
27.02.2014
Karlovac: Na Hrvatskoj je da iskoristi prilike koje nudi EU
Članstvo u EU nam u svakom pogledu koristi i nije bilo greška kao što mnogi to misle u…
23.02.2014
Borzan: Projekt SNET.EU pravi je primjer načela In varietate concordia
- Prošli tjedan sam u Bruxellesu organizirala okrugli stol o razminiranju, a cilj je bio…