Čitava dionica autoceste između Đakova i Osijeka stajala je 2,2 milijarde, a samo most na Dravi koštat će čak 1,2 milijarde kuna
Članovi izaslanstva Odbora za promet i turizam Europskog parlamenta, kojim predsjedava njemački eurozastupnik Michael Cramer, danas su boravili u radnom posjetu istočnoj Hrvatskoj. Nakon razgovora s čelnicima grada Osijeka i Osječko-baranjske županije, članovi izaslanstva su posjetili gradilište mosta na rijeci Dravi, značajnog ali i najskupljeg objekta na hrvatskoj dionici autoceste Budimpešta-Osijek-Sarajevo-Ploče u sklopu europskog prometnog Koridora Vc.
U izaslanstvu ovog značajnog europarlamentarnog odbora, bila je i jedina slavonska europarlamentarka Biljana Borzan (SDP). U cilju poticanja dovršenja hrvatskog i mađarskog dijela ove autoceste i bolje prometne povezanosti, ona je zajedno s kolegama europarlamentarcima iz Mađarske i Velike Britanije, još u prošlom mandatu zahtjevala od Europske komisije mogućnosti sufinanciranja ovog prometnog pravca.
– Mogućnosti svakako ima, a to je potvrdio i odgovor Komisije, no ono je bilo prijelomno vrijeme između dva financijska razdoblja. Da smo tada eventualno ‘uletjeli’ u financiranje, bili bi u obvezi sve završiti do kraja 2016. godine. S graditeljske pozicije, to nažalost nije bilo realno, a u godinama kada je započela izgradnja ovoga mosta o tome nitko u tadašnjoj hrvatskoj vlasti nije razmišljao. Stoga pomoć od EU fondova za tu namjenu možemo tražiti sada – rekla je zastupnica Borzan.
Inače, kada bude završen u proljeće sljedeće godine, bit će to najduži most u Hrvatskoj (2.485 metara). Glavna rasponska konstrukcija mosta preko Drave iznosi 420 metara, a sastoji se od spregnute čelične grede, dva pilona visine 75 metara i zatega. Na osnovu mosta, s obje dravske obale nastavljaju se pristupni mostovi ukupne dužine 2.087 metara. Oni su projektirani kao dva odvojena mosta s rasponima od 35 metra.
– Ovaj most je već sada pravi arhitektonski ljepotan. Međutim, ta ‘ljepota’, smještena u dravskim šumama, koštat će gotovo 1,2 milijarde kuna s PDV-om. Za usporedbu, čitava dionica autoceste od Đakova od Osijeka u dužini od 32,5 kilometara, stajala je 2,2 milijarde kuna. Usprkos svim tehničkim i ekološkim zahtjevima oko izgradnje dravskog mosta, ostaje dojam kako je to mogao, ali i morao, biti znatno jeftiniji projekt. No, u vrijeme kada je u srpnju 2011. godine započela i još ranije planirana njegova izgradnja, o racionalnom trošenju sredstava očito se nije previše razmišljalo. Da je, sada bi vjerojatno nešto od tih silnih stotina milijuna kuna preostalo i za dionicu kroz Baranju. Sada je na nama da se borimo za sredstva iz EU fondova kako bi sljedećih godina završili autocestu do granice s Mađarskom – naglasila je Borzan.
Što se Slavonije i Baranje tiče, izaslanstvo Odbora za promet i turizam Europskog parlamenta, posjetilo je i Park prirode Kopački rit, te željeznički kolodvor u Vinkovcima.
Povezane Objave
02.10.2016
Borzan traži hitnu reakciju EU na lažne lijekove na internetu
Pojava proizvoda Miracle Mineral Solution (MMS) na hrvatskom tržištu, koji se nabavlja…
06.05.2016
Borzan protiv diskriminacije Hrvata na online tržištu
Odbor za unutarnje tržište i zaštitu potrošača Europskog parlamenta usvojio je prijedlog…
04.02.2014
Borzan upozorila na odjeću kontaminiranu kemikalijama na policama europskih trgovina
Kada kupujete novi kaput, košulju ili neki drugi odjevni predmet vjerojatno niste…