Europski parlament na plenarnoj sjednici ovaj tjedan odlučuje o regulativi o kliničkim ispitivanjima. Cilj donošenja nove regulative je zamijeniti dosadašnju Direktivu 2001/20/EZ kako bi se pojednostavilo provođenje kliničkih ispitivanja lijekova. Europska Komisija navodi da klinička ispitivanja lijekova s više od 20 milijardi eura investicija godišnje u EU daju znatan doprinos politici rasta u Europi. Dosadašnju direktivu mnoge države članice nisu korektno prenijele u svoje zakonodavstvo i zbog poteškoća u provedbi te direktive pripisuje se pad broja kliničkih ispitivanja u Europskoj uniji za 25% . Kao posljedica toga u razdoblju od 2007.-2011. godine broj zahtjeva za provođenje kliničkih ispitivanja je pao s 5.000 na 3.800.
Nova regulativa, između ostaloga, predlaže jedinstveni EU portal za prijavu kliničkog ispitivanja od strane provoditelja, bez obzira u kojoj zemlji članici se ispitivanje provodi. Uvodi se novi pojam „kliničkog ispitivanja niskog rizika“ za koja će procedura biti ubrzana i jednostavnija. Predstavnici pacijenata će sudjelovati u ocjenjivačkom procesu, a sustav dobivanja i davanja pristanka ispitanika je poboljšan.
Članica Odbora za zaštitu okoliša, javno zdravstvo i sigurnost hrane Biljana Borzan u raspravi je pozdravila najavljene promjene i upozorila kako sigurnost ispitanika mora biti na prvom mjestu.
„Novi lijekovi i metode liječenja spašavaju živote. No, da bi pacijenti dobili spasonosni novi lijek, on mora proći procedure kliničkog ispitivanja koje su, ovisno o zemlji članici, različito komplicirane i duge. Posljedice toga osjećaju naši pacijenti, zdravstveni sustavi i sektor istraživanja i inovacija.
Upravo zato, potrebno je uskladiti i pojednostaviti pravila na europskoj razini te smanjiti količinu birokracije. Pritom je nužno zadržati razinu zaštite ispitanika, čije zdravlje i život moraju biti ispred eventualnog napretka znanosti. To je crta koja se ne smije prijeći.
Podaci prikupljeni tijekom kliničkih ispitivanja moraju biti transparentno objavljeni, pogotovo u slučaju neuspjeha testiranja. Tako se sredstva za istraživanje neće ponovno trošiti na lijekove i metode koje su dokazano neučinkovite,“ kazala je Borzan.
Povezane Objave
14.12.2017
Borzan ispregovarala EU zakon koji će donijeti pojeftinjenje dostave
Kasno sinoć, nakon sedmosatnih pregovora, Europski parlament je postigao dogovor o…
01.05.2017
Alkoholna industrija će sama uvesti oznake kalorija ili će im to EU zakonom propisati
U sklopu borbe protiv zloupotrebe alkohola Europska komisija je pozvala europske…
23.05.2014
Martin Schulz u Osijeku: EU će Slavoniji pomoći konkretnim mjerama
Predsjednik Europskog parlamenta i kandidat europske ljevice za novog predsjednika…