Europski parlament je danas raspravljao o Strategiji za digitalno tržište koja je predstavljena prije dva tjedna u Bruxellesu. Zamjenska članica u Odboru za unutarnje tržište i zaštitu potrošača Biljana Borzan je u pisanoj izjavi istaknula točke koje smatra prioritetima kako bi se ostvarilo uistinu jedinstveno tržište koje će rezultirati gospodarskim rastom.
Cilj Strategije je otklanjanje regulatornih prepreka i ujedinjenje nacionalnih tržišta u jedno. Takvo bi digitalno tržište gospodarstvu EU pridonijelo s 415 milijardi eura godišnje i otvorile bi se stotine tisuća novih radnih mjesta.
Europarlamentarka Borzan je i prije donošenja Strategije upozoravala na potrebu rješavanja problema s kojima se susreću građani manjih država članica dok kupuju preko interneta. Tek 15 posto građana kupuje iz drugih država članica, a razloge tomu je istražila Europska udruga potrošača. Njihovo istraživanje je pokazalo da je, prilikom kupovine na internetu, čak 62% građana EU zabrinuto oko mogućnosti da budu prevareni, a 59% ih ne zna što bi učinilo ako dođe do problema prilikom kupovine.
“Strategija naglašava tzv. “geo-blocking” ili diskriminaciju prema mjestu prebivališta na koju sam upozoravala u nekoliko navrata. Čak 24% kućanstava EU ima onemogućen pristup nekim internet sadržajima. Smatram da je tu riječ o direktnoj diskriminaciji određenih potrošača. U Hrvatskoj putem interneta kupuje oko 25% potrošača što je za 20-ak posto manje od europskog prosjeka, i to možemo objasniti kao jednu od posljedica diskriminacije na digitalnom tržištu”, kaže Borzan.
“Geo-blocking” se odnosi i na ograničen pristup kupljenim digitalnim sadržajima. Potrošači koji kupe digitalna dobra poput e-knjiga, glazbe, televizijskih programa i slično, prelaskom granice države članice gdje je kupnja izvršena, gube pristup plaćenom sadržaju. Procjenjuje se da je šteta prema potrošačima prilikom kupovine digitalnih sadržaja oko 64 milijarde eura na godinu.
Borzan je prošli tjedan na Odboru za unutarnje tržište i zaštitu potrošača upozorila kako su troškovi dostave nerijetko prenapuhani, a potrošačima se nudi samo jedna opcija. Primjerice, trošak dostave iz Francuske u Belgiju za malu udaljenost je višestruko veći nego unutar Francuske za veću udaljenost. Povjerenica za unutarnje tržište Bienkowska je rekla da se trenutačno vrši rasprava s poštanskim službama o pojeftinjenju usluga dostave te se to smatra važnim preduvjetom jedinstvenog tržišta.
U suradnji s Europskom mrežom za jednakost jezika, Borzan je istaknula važnost uključivanja manjih jezika na digitalnom tržištu. “Naši potrošači ne mogu pristupiti niti servisima Komisije na hrvatskom jeziku, a kamoli naručivati od online trgovaca. Jezične barijere su drugi najčešći razlog odustajanja od internet kupovine. S druge strane, u doba digitalizacije ne smijemo zaboraviti na stanovništvo koje nije kompjuterski obrazovano i to je jedan od glavnih zahtjeva Kluba socijaldemokrata u Europskom parlamentu”, kaže Borzan. U EU čak 18 posto stanovništva nikad nije koristilo internet, a u Hrvatskoj se postotak penje do 28 posto.
Povezane Objave
24.11.2018
Biljana Borzan imenovana Izvjestiteljicom Europskog parlamenta za prava žena na Balkanu
Hrvatskoj zastupnici u Odboru za ravnopravnost spolova Europskog parlamenta Biljani…
03.05.2018
Borzan za standardizaciju punjača za elektroničke uređaje
Odbor za unutarnje tržište i zaštitu potrošača Europskog parlamenta aktualizirao je…
25.02.2016
Borzan upozorila Europsku komisiju na manjkavosti usluge Netflix za hrvatsko tržište
Nedugo nakon uvođenja Netflixa u Hrvatskoj, zastupnici u Odboru za unutarnje tržište i…