Izvjestiteljica Europskog parlamenta za pitanja bacanja i sigurnosti hrane Biljana Borzan organizirala je stručni skup na tu temu u Europskom parlamentu. Glavna tema konferencije, na kojoj je između ostalih sudjelovao i povjerenik Europske komisije za zdravstvo i sigurnost hrane Vytenis Andriukaitis, bila je kako smanjiti bacanje i povećati sigurnost hrane u EU.
“Europska unija, kao jedna od najnaprednijih i najbogatijih zajednica na svijetu, ima moralnu i političku obavezu smanjiti ogromne količine hrane koja se baci svake godine. Odbačena hrana predstavlja i traćenje resursa upotrjebljenih za njenu proizvodnju poput vode, tla, radnih sati, struje, goriva i drugih vrijednih i često ograničenih resursa,“ upozorila je hrvatska europarlamentarka.
Prema procjenama u EU se godišnje baci 88 milijuna tona hrane, pri čemu 53 posto otpada na kućanstva, 19 posto na prerađivače, 12 posto na restorane, 10 posto na primarnu proizvodnju poput poljoprivrede i 5 posto na trgovinski sektor.
Udruga poljoprivrednika COPA-COGECA, FoodDrinkEurope, Eurocommerce, udruga potrošača BEUC, Federacija europskih banaka hrane i Europski ured za okoliš su poslali govornike na konferenciju kako bi predstavili perspektivu i prijedloge tih sektora.
„Situacija u kojoj se 20 posto hrane proizvedene u Europskoj uniji baci ili ne iskoristi, uz štetu od 143 milijarde eura godišnje, je nemoralna i neodrživa! U isto vrijeme, 55 milijuna Europljana si ne može priuštiti kvalitetan obrok barem svaki drugi dan. Komisija poduzima i poduzimat će korake da se to ispravi i tu će nam od koristi biti rad zastupnice Borzan i Europskog parlamenta,“ kazao je povjerenik Andriukaitis.
Najavio je kako će Europska komisija ispitati koje europske propise treba mijenjati ili doraditi kako bi se uklonile prepreke za povećanje doniranja i smanjenje bacanja hrane. Između ostalog, spomenuo je odredbe o oznakama datuma „upotrijebiti do“ i „najbolje upotrijebiti do“ čije značenje razlikuje manje od polovice građana. Nerazumijevanje roka trajanja hrane značajno doprinosi bacanju hrane u domaćinstvima.
„Trenutno pedeset i dva europska propisa utječu na bacanje hrane, na pozitivan ili negativan način. Prije spomenute odredbe o označavanju datuma i propisi o plaćanju PDV-a na donacije su primjeri zakona koje treba mijenjati ili doraditi. U isto vrijeme, potrebno je pooštriti neke higijenske propise i regulativu o pružanju informacija o hrani potrošačima. Ne smijemo kompromitirati sigurnost da bi smo smanjili bacanje hrane, to mi je crvena linija,“ kazala je Borzan.
Izvještaj Europskog parlamenta za smanjenje bacanja i povećanje sigurnosti hrane trebao bi biti dovršen i izglasan do ljeta 2017. Nakon toga Europska komisija, kao izvršno tijelo Unije, preuzima realizaciju mjera koje će Parlament predložiti.
Bruxelles, 30.11.2016.
Povezane Objave
12.03.2018
Borzan nominirala Mrežu hrane za nagradu “Europski građanin”
Europski parlament svake godine dodjeljuje nagradu „Europski građanin”. Nagrada se…
15.12.2017
Borzan i Europska komisija predstavili nove smjernice za doniranje hrane EU
Eurozastupnica Biljana Borzan, izvjestiteljica Parlamenta za Izvještaj o smanjenju…
21.11.2017
Borzan i Mreža hrane predstavili inicijativu “Najdonator” – dodjelu priznanja istaknutim donatorima hrane
Izvjestiteljica Europskog parlamenta za smanjenje bacanja i povećanje doniranja hrane…